Superauta

http://superauta.webgarden.cz/

Statistika

Starší auta

Mustang Shelby GT-350

Sportovní Mustang z roku 1964, prodejně nejúspěšnější model v celé poválečné historii Fordu, získal v podobě GT-350 vzácnou a úspěšnou odvozeninu, schopnou uplatnění na závodní dráze. Model, vyvinutý na zakázku firmy a připravený tvůrcem AC Cobry, Carrollem Shelbym, měl soupeřit v závodech, které pořádal Sports Car Club of America s Chevroletem Corvette a zároveň měl vylepšit představy o výkonnosti vozů značky Ford.
Shelby vzal za základ Mustang GT se 2+2 sedadly. Ponechal v něm vidlicový osmiválcový motor s objemem 4,7l a původním výkonem 202kW, ale tento výkon vyhnal nahoru na 228kW s pomocí karburátorů Holley vyráběných na zakázku, hliníkové sací soustavy s vysokým zdvihem a nového výfukového systému. Uplatnila se i čtyřstupňová mechanická hliníková převodovka Borg-Warner s malým odstupem stupňů. Zavěšení bylo zdokonaleno a přidány stavitelné tlumiče Koni. Řízení bez posilovačů bylo kupodivu odstraněno a nahrazeno systémem s vyšším záběrem a posilovačem. V interiéru bylo zrušeno vnitřní vybavení a nahrazeno dvěma soutěžními předními sedadly, přičemž prostor původních zadních sedaček nyní zabírala rezerva. K pojmenování této verze se pojí legenda, podle níž vzniklo při jedné poradě v Shelbyho prosté americké továrně ve Venice v Kalifornii. Když se prý Shelby zeptal, jak daleko je nejbližší strojírenská dílna, jeden kolega vzdálenost odkrokoval a prohlásil, že je to nějakých 350 stop. A tak model dostal ozančení GT-350. Shelby Mustang s odstraněnými znaky Ford se objevil v lednu 1965 a nabízel se ve dvou verzích. Jednak to byl velice výkonný GT-350R s výkonem 268kW, určený pro závody. Naprostá většina vyrobených vozů však patila k druhé, tvárnější silniční verzi GT-350S. Všechny vyrobené vozy měly bílou barvu - bílá je v Americe barvou závodních vozů - s modrými pruhy, které se táhly po celé délce prahů vozu a signalizovali poslání modelu GT-350. Přes celou středovou osu. od předního nárazníku přes kapotu a střechu až po záď, se táhly také speciální pruhy "Le Mans". Dalšími identifikačními znaky byly větrací otvory před oblouky podběhů zadních kol a malá trojúhelníková zadní postranní okénka místo původních žaluzií.

V roce 1965 bylo vyrobeno asu 680 000 standardních Mustangů. Z toho Shelbyho produkce čítala pouhých 562 vozů, mezi nimi 30 závodních. Ty však odvedly, co se od nich očekávalo: zvítězily v národním mistrovství SSCA v sériové kategorii B nejen v roce 1965, ale ještě v dalších dvou letech. Vozy z roku výroby 1966 nebyly tak divoké jako původní a barevná škála se obohatila o červenou, vždy doplněné černými, rest. zlatými pruhy. Za rok 1966 jich bylo vyrobeno 2380, z toho 936 exemplářů pronajal Hertz v tomto roce svým šťastným zákazníkům. Tyto vozy se vesměs vracely zpátky s nepopiratelnými znaky závodního uplatnění.

Technické údaje:
Umístění mororu:              vpředu podélně
Konfigurace:                    vidlicový osmiválec (V8)
Vrtání a zdvih:                 101 x 73 mm
Zdvihový objem:                4735 ccm
Ovládání ventilů:               rozvodová tyč
Výkon:                             228kW při 6000 ot/min
Převodovka:                      mechanická čtyřstupňová
Pohon:                             zadní
Šasi:                              samonosmá karoserie
Zavěšění vpředu:              lichoběžníkové s vinutými pružinami
Zavěšení vzadu:                půleliptické pružiny
Brzdy:                             vpředu kotoučové, vzadu bubnové
Maximální rychlost:          191 Km/h
0-100 Km/h:                     6,5 s
Žádné komentáře
 
Děkuji za návštěvu, a nezapomeňte tyto stránky podpořit. :))