Superauta

http://superauta.webgarden.cz/

Statistika

Rally Group B

Renault 5 Turbo

Jeden z "malých" vozů které dokázaly prosadit mezi těmi nejostřejšími speciály.

Převzato z Autorevue.cz

Konečně do výroby

Seriová produkce projektu 822 byla spuštěna dvacátého května 1980, kdy z výrobní linky Alpine v Dieppe sjel první kus nového R5 Turbo. Zpočátku byla plánována produkce 400 vozů, nutná kvůli sportovní homologaci pro tehdejší skupinu 4. Kvůli urychlenému splnění této kvóty byla dokonce dočasně zastavena výroba Renault Alpine 310. Celá výroba ovšem neprobíhala v dílnách Alpine, sem přichází už připravená karoserie, která je oproti sériové verzi prodloužena o 5 cm. Vzhledem k nutnosti dosažení a zachování co nejnižší hmotnosti jsou střecha i dveře vyrobeny z hliníku. Přímo v Dieppe pak dochází k zamontování motoru a ostatních nezbytných mechanických skupin včetně montáže interiéru. Pro první modely ročníku 1980 jsou použity speciální metalické odstíny modré (Blue Mount Olympus) a červené (Rosso Granada) s interiérem a sedačkami vyvedenými v barvě modré. Interiér je kvalitně zpracován, ale u prvních 400 kusů pro homologaci postrádá jakékoli komfortní prvky, ty přicházejí teprve po ukončení výroby homologační série a nechybí v nich ani audiosystém či elektrické stahování předních oken. Během roku 1980 je vyrobeno celkem 802 kusů R5 Turbo. Během pokračování výroby až do roku 1982 probíhají pouze kosmetické a barevné změny v interiéru, rozšiřuje se i nabídka metalických laků o stříbrnou (Gris Galaxie), černou (Noir), perleťově bílou (Nacre) a později i o bronzovou (Bronze). Motor prodělává pouze malá a dílčí vylepšení bez vlivu na výkon.

Rok 1983 se nese ve znamení zahájení výroby přímého následovníka první verze R5 Turbo oficiálně označované jako Renault 5 Turbo 2. R5 Turbo 2 je poprvé představeno na výstavě Auto Show Paříži, přičemž nový model má oslovit zákazníky především relativně příznivou cenou za skutečně ultimativní sportovní vůz. Z tohoto důvodu je vylepšen interiér, palubní deska dostává klasický přístrojový panel plynule přecházející téměř až k řadící páce, hliníkové díly karoserie jsou nahrazeny tradičním plechem, mění se i design sedaček. R5 Turbo 2 tak přibírá na váze. V závislosti na výbavě jsou to desítky kg, vždy však minimálně 30 kg proti původnímu typu. K tomuto modelu je taktéž dodáváno rozličné příslušenství, zejména spoilery a modifikované nárazníky. Motor u první série R5 Turbo 2 zůstává stejný, ovšem plnící tlak turba je menší, stejně jako výkon dvou elektrických benzinových čerpadel. Postupně dochází ke změnám na podvozku, zavěšení kol, na turbu, stejně jako na spojce. Účelem bylo vždy dosažení maximální bezporuchovosti.Výroba R5 Turbo 2 trvá až do roku 1986. Cena nového Renaultu 5 Turbo 2 pro americký trh činila 22 500 dolarů a byla ve své době stejná jako cena Porsche 944.

Evoluce

Renault 5 Turbo byl od začátku koncipován především jako vůz pro rally a  na tomto poli dosáhl i značných úspěchů. Debut vozu na Rallye Corsica 1980 sice ještě zastavila porucha alternátoru, ale předvedený výkon před odstoupením jasně dokazoval jeho potenciál, který, ač rozměrově i motorově menší, byl schopen konkurovat lídrům tehdejšího šampionátu, vozům Audi Quattro a Lancia 037. Čas R5 Turbo v seriálu Mistrovství světa nadešel při startu na Rallye Monte Carlo 1981, který pilot Jean Ragnotti s navigátorem Jeanem Marcem Andriem proměnili na premiérové vítězství R5 Turbo v šampionátu. Dalšího vítězství se Renault se stejnou posádkou dočkal i o rok později při Korsické rally. Pro další účast v MS vyvinul Renault typ R5 Maxi Turbo s výkonem až 257 kW (350 koní) homologovaný ve skupině B. Vedle Maxi Turbo existovaly i další závodní verze s výkony motoru 132 kW (180 koní) a 154 kW (210 koní). Všechny tyto evoluce slavily svého času úspěchy jak na tratích rally, tak i v závodech na okruzích.


Renault 5 Turbo Maxi

Technická specifikace:
Motor:
Počet / objem válců - 4 / 1527 ccm
Vrtání / zdvih - 77 / 82 mm
Maximální výkon / otáčky - 350 koní / 6500 ot/min
Maximální toč. moment / otáčky - 422 Nm / 5000 ot/min
Kompresní poměr - 6,7:1
Typ rozvodu - OHC
Vstřikování - mechanické Bosch K-Jetronic
Turbodmychadlo - Garett T3
Umístění - vzadu

Převodovka:
pětistupňová manuální

Pohon:
zadní poháněná náprava

Spojka:
dvoulamelová, hydraulicky ovládaná

Brzdy:
Přední - ventilované kotouče
Zadní - ventilované kotouče
Ostatní - nastavitelný pedálový box, dva hlavní brzdové válce

Podvozek:
Přední / zadní - trojúhelníková kyvná ramena / trojúhelníková kyvná ramena
Tlumiče - Bilstein

Rozměry:
Délka - 3700 mm
Šířka - 1770 mm
Rozvor - 2430 mm
Rozchod předních kol - 1390 mm
Rozchod zadních kol - 1490 mm
Hmotnost - 905 kg

Pneumatiky:
Michelin

Datum první homologace:
1984

Debut:
Corsica 1984

 
Děkuji za návštěvu, a nezapomeňte tyto stránky podpořit. :))