Superauta

http://superauta.webgarden.cz/

Statistika

Rally Group B

Historie Skupiny B

Celá historie vývoje a pádu Skupiny B
Autor: Milan
       Počátek skupiny BRally auta před "Skupinou B" měla z větší části pouze pohon zadních kol a výkon motoru kolem 250 koní.

V té době ještě existovaly dvě skupiny - skupina 2 a více populární

skupina 4 do které patřili např. tyto závodní speciály: Lancia Stratos, Fiat 131 Abarth, nebo Porsche 911.

 

Nicméně v roce 1979 FISA (Fédération Internationale du Sport Automobile) povolila pro rally pohon všech kol automobilů.Výrobci soutěžící v rally si tehdy mysleli,

že automobil s pohonem všech 4 kol je pro úspěchy příliš těžký a komplikovaný.

O rok později automobilka Audi představila svůj první model s pohonem všech kol a oznámila že rok 1980-1981 bude období kdy se bude nový vůz Audi Quattro ještě vyvíjet.Na jedné z rally vyzkoušel Hannu Mikola plný potencilán vozu jako předjezdec ,měl pak o 9 minut lepší čas než nejrychlejší závodní automobil ! 

Když Quattro vstoupilo poprvé do rally,a vyhrálo Janner Rally 1981 v Rakousku, většina dalších výrobců si začala uvědomovat, že pohon pouze zadní nápravy se konkurenci nevyrovná.Audi pokračovala ve vývoji a vyhrála několik soutěží WRC (World Rally Championship). Tento rok byl historickou událostí pro San Remo rally, ve které poprvé v historii vyhrála žena -Michel Mouton.Roku 1983 se prosadila Lancia Rally 037 a vůz se stal prvním možným konkurentem pro Audi.

Vznikla tak speciální skupina s názvem "B".


      Vývoj skupiny B


Lancia Rally 037 byla odlišná od Audi Quattro v několika klíčových ohledech - to bylo např. přeplňování namísto turbodmychadla.Navíc u Lancie zůstal pohon pouze zadních kol.Týmy mohly také vyrábět evoluční verze jejich automobilů,

ale bylo povoleno jen 20 kopií.Skupina B měla také minimální váhová omezení a použití vysoce moderních materiálů bylo povoleno.

Tyto základní prvky dodávali výrobci, kteří měli téměř neomezené množství surovin, což dovolovalo automobilovým výrobcům vyvíjet jejich vozy obrovskou rychlostí.

Výkon automobilů se prudce zvyšoval.

Lancia 037 byla, oproti Audi, ve vysoké nevýhodě díky pohonu pouze zadních kol.

Nicméně i Quattro mělo několik chyb, které dovolily Lancii Rally 037 vyhrát pohár konstruktérů v roce 1983. Quattro začínalo být nespolehlivé, nemotorné a přestávalo vítězit.

Nevýhodou bylo umístění motoru v přední části vozu.

Novým králem v rally se stal Peugeot 205 T16, který v roce 1984 zvítězil na Tour de Corse. 

Rychlost a výkon Peugeota na Corsice šokoval snad všechny diváky

a soutěžící.Peugeot vybudoval silný tým s řidičem Ari Vatanenem, v čele s Jeanem Todtem (současný manažer týmu Ferrari F1). Audi vyvinula nový model s názvem Audi Sport Quattro a bylo jasné že Lancia se s novým modelem automobilky Audi nemůže vyrovnat.Peugeot začal opět vládnout soutěžím v období 1985,

ale nešlo to podle plánu.Na argentinské rally Peugeot ztratil po těžké havárii jezdce

Ariho Vatanena.K Peugeotu vstoupil Timo Salonen a získal pro Peugeota dva tituly.Nicméně na start RAC Rally 1985 přijelo hned několik konkurentů Peugeota.Lancia představila nový model Delta S4 s přeplňováním a turbodmychadlem, Ford odhalil RS 200, firma Austin-Metro nový vůz Metro 6R4, Audi vstoupila s radikální S1 Quattro a Peugeot s  205 T16 EVO II.

 

     Konec skupiny B


Rychlost vývoje techniky ve Skupině B všechny ohromovala. FISA plánovala novou Skupinu S, která dovolovala výrobcům produkovat velmi výstřední vozy, ale bylo povoleno pouze 10 kopií ke schválení. Skupina B se stále více stávala výkonnější a nebezpečnější.Během Port Wine Rally v Portugalsku Ford RS 200 opustil trať, nezvládl řízení a vjel do davu přihlížejících diváků. Neovladatelný automobil usmrtil tři diváky a několik jich těžce zranil.Následovně Ford opustil rally.

 

Konečná pro Skupinu B byla však 4.května 1986. Hlavní řidič týmu Lancia, Henri Toivonen, který vládnul sezóně 1986 měl těžkou nehodu na rally Tour de Corse. Jeho Lancia S4 opustila trať na klikatém asfaltovém povrchu udeřila do stromu, skal a následně se automobil zřítil ze svahu.

Henri Toivonen a jeho spolujezdec Sergio Cresto zahynuli. U nehody nebyli žádní diváci, a oheň úplně zničil celé auto.

Skupina B byla tedy definitivně zrušena. 

 

 

Poslední komentáře
29.04.2008 11:08:22: Pěknej článek smiley${1}
30.03.2007 22:00:41: Jasný dík moc...jesi mi chceš pomoct, napiš mi na icq, nebo nák jinak. smiley${1}
15.03.2007 22:28:01: mám rád skupinu B - to nejlepší, co kdy jezdilo rally. Oficiálně je ve skupině B evidováno 23 aut. N...
 
Děkuji za návštěvu, a nezapomeňte tyto stránky podpořit. :))